W jaki sposob diagnozuje sie nieplodnosc

Niepłodność to zawsze olbrzymi dramat dla par, które starają się o dziecko. Zrealizowanie ich największego marzenia, czyli chęć posiadania potomstwa staje się niemożliwe. Stan ten może negatywnie wpłynąć na relację w związku. Dlatego mimo trudności warto podjąć walkę o rozwiązanie tego problemu. Przyczyn bezpłodności może być wiele, jednak tylko odpowiednia diagnostyka pozwoli dać odpowiedź czy para starająca się o dziecko ma szansę pokonać te trudności.

Diagnostyka niepłodności rozpoczyna się od wywiadu medycznego, który lekarz przeprowadza z parą starającą się o dziecko. Jest to ważne, ponieważ problem bezpłodności dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Podczas wywiadu specjalista zadaje wiele pytań, w tym te intymne. Lekarz będzie pytał m.in. o tryb życia, przebyte choroby oraz zażywane leki. Aby dobrze do takiej rozmowy się przygotować, warto dowiedzieć się czy nasi rodzice lub dziadkowie mieli podobne problemy oraz czy cierpieli na inne choroby jak np. cukrzyca. Gdy lekarz zbierze już wszystkie niezbędne dane, podejmuje decyzje o przeprowadzeniu koniecznych badań. Warto podkreślić, że to mężczyzna powinien jako pierwszy poddać się diagnostyce ponieważ znacznie łatwiej jest u niego wykluczyć bezpłodność. Wystarczy do tego przeprowadzenie badania nasienia. Jego wyniki para może poznać już 24 godziny po badaniu. Pierwszym etapem u kobiety jest sprawdzenie poziomu hormonów, które uczestniczą w procesie rozrodczości. Badanie to przeprowadza się najczęściej rano, ponieważ pacjentka musi być na czczo. Jego wynik zostaje przedstawiony przez lekarza, który wraz z parą podejmuje dalsze decyzję. Etap ten jest również wykonywany u mężczyzn, w przypadku gdy badanie nasienia nie wykazało nieprawidłowości. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań obrazowych u kobiety. Ich celem jest ocenienie prawidłowości narządów rozrodczych. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy kobieta miała w przeszłości przeprowadzone operację.

Często wielu specjalistów zanim zaproponuje przeprowadzenie różnego rodzaju badań zaleca kobiecie obserwowanie cyklu. Samo jego monitorowanie może dużo powiedzieć o charakterze problemów z niepłodnością.