Tradycja zwiazana z ubieraniem choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka również różnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i czemu istnieje naprawdę istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje sporo teorii, które traktują o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednak w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie uzyskując się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się mężczyznę z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na pełny świat. Można to powiedzieć, że teraz nie jedynie w Polsce, lecz jeszcze oraz indywidualnych krajach Europy oraz w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na przestrzeni ostatnich 30 lat można określić sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie ciężko było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie tworzyły być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest poważna do określenia, a w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jako mężczyzny, doświadczała kolei w branży trendów zajmujących jej przystrajania. Wprawdzie nie zmieniło się to, że od momentu ubrania ważnej w treści choinki przez Luthera, sposób tenże znacznie mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej również trzymajmy możliwość, że nieprędko przeminie.