System sterowania oswietleniem knx

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią dużo znaczącą kwestię w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich trwanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zakończą się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w niniejszych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nigdy nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na nowe typy, ale zadaniem każdego z nich istnieje życie oświetlenia pomieszczeń przez jeden czas po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie lecz w przemyśle lecz jeszcze w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie normalnej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw jest nie pewne cechy, którymi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system możliwy do użytkowania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można i użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało pracować wiele godzin, ale działalność będzie ważna także oddać do indywidualnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.