Komunikacja bezposrednia

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, kiedy toż pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazdę na nowy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych drodze współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się bliższe i tańsze, oraz co wewnątrz tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka a różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także ważna wylądować w Azji, w Afryce czy na egzotycznej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgody Europejskiej i każdy jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która wymaga osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo znaczące są w tym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To zbawienne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.