Czat z seksuologiem

Seksuolog - pierwsze wystąpienie w jego gabinecie zazwyczaj objawia się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie może wynosić złe skutki. Wiele osób będących na zaburzenia połączone z działaniem seksualnym czeka w ciągu poradę u lekarza, częstokroć zwlekając spośród ostatnim nawet dużo lat. Niestety stanowi więc słuszne rozwiązanie, bo nie dość, że nie rozwiązuje problemu, więc w dodatku może doprowadzić eskalację dysfunkcji. W sferze seksuologii otrzymują się zatem wszelkie aspekty związane z płciowością mężczyznę w klasie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej świadomości i emocjonalności. Seksuolodzy w znacznym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie z ręki, wystarczy jedynie zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości seksualnej lub zmagania powiązane z jej pomocą ze części środowiska społecznego, to najnormalniejsze zmartwienia pacjentów komunikujących się do seksuologa. Dyskomfort powiązany z komplikacjami dotyczącymi życia intymnego miewa diametralny wpływ na częstą egzystencję, ponieważ nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, grupę ludzi nadal wstydzi się otwarcie rozmawiać na problemy powiązane z naszą seksualnością. Z tego warunku mnóstwo osób zapada w milczeniu z powodu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem objawia się więc okazją do zmierzenia się z własnymi najbardziej poważnymi problemami oraz gwarantuje ich korzystne rozwiązanie. Bez sensu na pierwszą specjalizację danego seksuologa (czy to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba zrobić się psychicznie do udzielenia szczegółowego wywiadu. Jego charakterem jest możliwie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym wszystkie aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, starych i nowoczesnych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu patrzenia na temat seksu oraz dotychczasowych badań w tej rzeczy.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent masz prawo żądać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze perspektywy lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głów i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa będącym po wywiadzie będzie pytanie somatyczne dokonane przez profesjonalistę z branży pokrewnej (tj. ginekolog w przypadku kobiet bądź urolog w wypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest też badanie psychologiczne, liczące na uzupełnieniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może także zasugerować skierowanie do dzieła badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zdać sobie sprawę, iż pragnienia seksualne chodzą do kategorii potrzeb fizjologicznych, i ich wynagrodzenie stanowi drinkiem z niezbędnych czynników nadającym życiu sens.