Badanie nasienia torun bielany

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zwykłym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.
Nasienie to zawiesina plemników, które wynikają z jąder i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno przygotować się badanie?
Pytanie to powinno się przeprowadzić w czasie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć również po różnego typie obrazach w strefy krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniem
Przed rozpoczęciem do poszukiwania muszą stać osiągnięte pewne standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać nabyta w terminie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a jeszcze nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna także zostać podana w dobry środek.
Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energia i ruchliwość). Dodatkowo ujawnia się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są i inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

Diagnostyka
W diagnostyce niepłodności u ludzi stosuje się i nowego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i wszystkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.
Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić jeszcze wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest ostatnie tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono sposób mieszania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie żyć ich naprawdę bardzo mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są i nowego sposobie infekcje. W planie ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.